پرنیان

نبشتم بشاهی همی سالیان همه پوشش از خز و از پرنیان

+ مفاهیم ساختمان دوربین عکاسی

لنز (عدسی) :

با مجهز شدن اتاقک تاریک به عدسی محدب، تصویری شفافتر در اتاقک به دست آمد. بر روی دهانه لنز هر دوربین اطلاعاتی از قبیل نام لنز، نام کارخانه سازنده، فاصله کانونی، شدت نور یا حداکثر گشادی دیافراگم شماره ردیف و اندازه دهانه لنز درج شده است که در شناسایی لنزها، بسیار با اهمیت است.متفکر


فاصله کانونی:

فاصله میان مرکز عدسی تا نقطه ای پشت عدسی اصطلاحاً فاصله کانونی عدسی نامیده می شود. در یک لنز که ترکیبی ازعدسیهای مختلف است نیز فاصله میان مرکز تا محل تشکیل تصویر واضح را فاصله کانونی آن لنز می نامند. فاصله کانونی را با حرف F و بر حسب میلیمتر نشان می دهند.

قدرت روشنایی یا حداکثر گشادگی دیافراگم

عدسیها مقداری از نور را جذب می کنند در نتیجه تمام شعاعهای نور که به لنز تابیده می شود از آن عبور نمی کند. قدرت روشنایی عبارت از مقدار نوری که لنز از خود عبور می دهد این مقدار با اعداد خاصی مانند:

1:2 ، 1 :1/8 ، 1 :2/1 ،  1:1 و غیره مشخص می شود

هر قدر عدد بزرگتر شود لنز از روشنایی کمتری برخوردار است.  روشن ترین لنز 1:1 است

لنزها متعلقات و اعداد دیگری بر روی خود دارند مانند حلقه واضح سازی که بر روی آن متراژ بر حسب متر وجود دارد. با چرخاندن این حلقه می توان تصویر را واضح کرد.

وسایل تنظیم نور :

  • 1) شاتر : زمان نور دهی و دیافراگم شدت نور را کنترل می کند نورسنج متعادل این دو عامل را که منجر به رسیدن نورکافی به فیلم می شود محاسبه می کند.
  • 2) منظره یاب : عکاس از درون آن موضوع را نگاه کرده تصویر را تنظیم و کادربندی می کند.

برخی از منظره یا ب ها فقط از یک شیشه مات تشکیل می شوند که تصویر برروی آن قابل رؤیت است مثل دوربین های قطع بزرگ که به علت در معرض تابش نور بودن پارچه ای مشکی روی آن می اندازند.

منظره یاب هایی که علاوه بر شیشه مات مجهز به منشور هستند جهت تصویر منعکش شده برروی صفحه تصویر را به سمت چشم بیننده تغییر می دهند که بیشتر در دوربینهای تک لنز انعکاسی به کار می رود.

منبع: فاطمه ناظمیان، جزوه عکاسی آموزشکده فنی حرفه ای سما

نویسنده : ملیحه دادور ; ساعت ۸:٥٢ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/۳/۱۸
تگ ها: عکاسی