پرنیان

نبشتم بشاهی همی سالیان همه پوشش از خز و از پرنیان

+ برجسته ترین افرادی که اینترنت را تغییر داده اند

آمارها و بررسی‌ها حکایت از این دارند که افراد زیادی هستند، که توانسته‌اند از اینترنت به عنوان سکوی پرتابی برای ایده‌ها و افکار خود استفاده کنند، و با استفاده از همین ایده‌ها و افکار، در زمره مشهورترین و ثروتمند‌ترین اشخاص جامعه بشری قرار گرفته‌اند. این اشخاص علاوه بر کسب شهرت و ثروت در خور توجه، در عین حال موفق شده‌اند هر کدام به نحوی اینترنت یا شاید بهتر بگوییم، دنیا را متحول کنند. در حقیقت شاید اگر این افراد نبودند، اینترنت مانند آنچه اکنون است، نبود. برای اطمینان از این نکته، به عنوان نمونه، فقط یک لحظه اینترنت را بدون گوگل تصور کنید !!!هورا

 

١٠)) جف پرسون بیزوس (سایت آمازون)

 

جف پرسون بیزوس، موسس، رئیس و مدیر سایت/ شرکت (Amazon) آمازون دات کام می‌باشد.

آمازون یک شرکت اینترنتی است که کالاها را توسط اینترنت به فروش می‌رساند. البته اکثر کاربران در سراسر جهان، آمازون را در اصل به عنوان یک سایت فروش کتاب می‌شناسند. قابل ذکر است، نام این سایت هیچ ربطی به جنگل آمازون در برزیل ندارد و در اصل مربوط به اساطیر یونان باستان و زنان دلیر و جنگاوری می‌شود که هزاران سال پیش در یونان می‌زیسته‌‌اند. این زنان برای اینکه بتوانند به خوبی شمشیر بزنند و با کمان تیراندازی کنند، یکی از سینه‌های خود را می‌بریدند!

حال آمازون هر چه که باشد، مهم این است که ارزش این سایت هم‌اکنون 8.2 میلیارد دلار است! ضمن اینکه تاثیر بسزایی در تجارت الکترونیک و تعیین الگوها و راهبردهای این تجارت، به عنوان سمبل تجارت در جهان آینده، برجا گذاشته است.


٩))  دیوید فیلو و جری یانگ  (سایت یاهو)

شرکت/سایت یاهو، توسط این دو دانشجوی فارغ‌التحصیل دانشگاه استنفورد تاسیس شد.

این دو نفر در نخستین گام، راهنمایی (یک فهرست موضوعی) از سایت‌های اینترنتی در آوریل سال 1994 تهیه و آن را با نام "راهنمای جری  و دیوید برای دنیای جهانی وب" منتشر کردند. البته در آن دوران، تعداد سایت‌های اینترنتی، حداکثر به کمی بیش از 5000 سایت بالغ می‌شد. ضمن اینکه این راهنمای ایندکس شده، مورد توجه اهل اینترنت در آن زمان و به خصوص جامعه دانشگاهی آمریکا قرار گرفت. با این اقبال و موفقیت، بعد از مدتی آنها تصمیم گرفتند که این کار را گسترش دهند و اینجا بود که سایت یاهو خلق شد. البته نام اولیه سایتی که آنها در آن زمان به ثبت رساندند، akebono.stanford.edu/yaho بود. در دسامبر سال 1994 این سایت 1 میلیون بازدید داشت و آنها در همین هنگام با یک آینده‌نگری قابل تحسین، به این نکته پی بردند که سایت آنها پتانسیل تبدیل شدن به سایت بزرگ را دارد و بعد از کمی آن را به YAHOO! تغییر نام دادند و ...

8))  چاد هورلی و استیو چن  (سایت یوتیوب)

چاد هورلی و استیو چن، موسس بزرگترین سایت به اشتراک‌گذاری آنلاین ویدیو هستند، چاد هورلی به عنوان یکی از دو موسس اصلی، قبلا برای شرکت "پی‌پال" و در قسمت طراحی کار می‌کرد، و نیز طراحی لوگوی "پی‌پال" هم کار اوست. سپس او با همکاری استیو چن در سال 2005، YouTube رو تاسیس کردند. البته بعد از مدتی، یعنی در سال 2007، گوگل سایت یوتیوب را به قیمت 1.65میلیارد دلار خرید. قابل ذکر است در هنگام تاسیس یوتیوب، چاد هورلی 28 ساله و استیو چن 27 ساله بودند.

7)) جیمی ولز  (سایت ویکی‌پدیا)

نفر هفتم این فهرست، کسی نیست جز جیمی ولز، موسسس و بنیانگذار بزرگترین دانشنامه آزاد، یعنی Wikipedia. این پایگاه اینترنتی تا سال 2005، بدون هیچ حامی مالی و صرفا با کمک‌های بلاعوض مردمی و در واقع از طریق حمایت‌های هواداران آن، اداره می‌شد.

البته جیمی در ابتدای تاسیس این پایگاه، یک پیش نمایش از سایت اصلی‌اش را به نام "نویدیا" طراحی کرد که همه می‌توانستند آن را ادیت کنند. او بعد از مدتی "نویدیا" را به کمک نرم‌افزار ویکی‌اش، به شکل امروزی درآورد و بدین ترتیب، در تاریخ اینترنت، به عنوان اولین پایه‌گذار دائره‌المعارف اینترنتی در عرصه وب، شناخته شد و نامش به ثبت رسید.

6))   پیر امیدیار (ای بی)

نفر بعدی کسی نیست جز یک ایرانی ‌تبار به نام "پیر امید‌یار (دارای مادر فرانسوی و پدری ایرانی). وی موسس شرکت تجاری Ebay می‌‌باشد. ای بی بزرگترین و معروفترین سایت حراج و خرید و فروش اینترنتی است و بر خلاف آمازون که برای مردم سراسر جهان، بیشتر به عنوان یک پایگاه فروش کتاب جا افتاده است‌، در همه زمینه‌های تجارت الکترونیک و در رابطه با فروش هر نوع کالایی فعالیت می‌کند.

ای بی در واقع یک مرکز تجاری است که خریداران و فروشندگان را به یکدیگر متصل می‌کند. شرکت ای بی هم‌اکنون با حدود 6000 کارمند و نیز 46 میلیون مشتری، پیر امیدیار را با ثروتی بالغ بر 5/9 میلیارد دلار، به بیست و نهمین ثروتمند جهان تبدیل کرده.


5))  برام کوهن (سایت بیت‌تورنت)

برام کوهن، توسعه دهنده و موسس و نیز مولف شبکه‌های (P2P) و نیز همچنین پایگاه‌های دانلود و در اصل پروتکل BitTorrent می‌باشد.

وی در سال 2001 شغلش را در شرکت  MojoNationبه خاطر کار بر روی بیت‌‌تورنت ترک کرد. او نخست فکرهایش را در یک کنفرانس آشکار کرد و پس از آن بسیاری افکار وی را خند‌دار و پوچ تلق کردند (زیرا در آن زمان تصور سایت‌هایی که امکان به اشتراک‌گذاری را فعال می‌کنند، از نظر بسیاری از کارشناسان، صرفا یک هرج و مرج  مطلق تلقی می‌شد). اما او تسلیم نشد و بعد از مدتی، شرکت بیت تورنت را ثبت نمود و به کمک برادرش و نیز یک حامی مالی تیز هوش که وی هرگز نام وی را فاش نساخت و فقط در مصاحبه‌هایش از او اینگونه یاد کرد (این شخص یک کشاروز ذرت است. ضمن اینکه می‌داند اگر در اینترنت به درستی یک میلیون دلار سرمایه‌گذاری کند، می‌تواند در یک دوره کوتاه، تا 10 برابر آن را به عنوان سود، به جیب خود برگرداند)، با جدیت و یقین کامل، شروع به کار و پیاده نمودن ایده‌اش کرد. و اکنون جهان مسحور این ایده شده است و سایت‌های به اشتراک‌گذای فایل، به یکی از مهمترین خدمات اینترنت بدل شده‌اند.


4))  مت مولنگ  (وردپرس)

شاید هیچ وبلاگی اکنون وجود نمی‌داشت، اگه مت مولنگ، Wordpress را اختراع نمی‌کرد

مت مولنگ همچنین موسس اتوماتیک و نیز آنتی‌اسپم معروف وردپرس، یعنی "آکسیمیته" می‌باشد. وی در سن 24 سالگی کار پردرآمد خود را در شرکت  CNETترک کرد، تا تمام وقت بر روی پلت‌‌فرم وبلاگ نویسی وردپرس تمرکز کند. او هسته وردپرس را زمانی نوشت که فقط 19 سال بیشتر نداشت، و به مرور که وردپرس کامل و کاملتر می‌شود، خیلی از بلاگرها، به این پلت فرم وبلاگ نویسی مهاجرت می‌کنند.

3))  کوین روز  (سایت دیگ)

 کوین روز، خالق و موسس سایت Digg می‌باشد که البته قبلا وی در زمینه تبلیغات تلویزیونی و TV Show فعالیت می‌کرد.

دیگ یک سایت اجتماعی بسیار معروفیست که نسخه فارسی آن هم به شدت در میان کاربران ایرانی شهرت کسب کرده است! در ابتدا سایت دیگ به صورت آزمایشی و در دسامبر سال 2004 شروع به کار کرد و به تدریج تبدیل به یک پایگاه قدرتمند شد و اکنون یکی از مهمترین سایت‌ها، با رویکرد مضامین و خدمات اجتماعی به شمار می‌ورد. لازم به ذکر است، دیگ در حقیقت یک سایت لینک‌دهی جمعی است که در ابتدا بیشتر بر اخبار فن‌آوری و دانش متمرکز بود، ولی اخیرا قسمت‌های متنوع دیگری به خود اضافه کرده است، و اکنون از پزشکی گرفته تا خبر‌های سرگرم‌کننده و سیاست و مسائل اجتماعی را پوشش می‌دهد. ارزش این سایت در حال حاضر، بالغ بر 6 میلیارد دلار است.

در مورد سایت دیگ، توجه شما را به چند نکته برجسته  جلب می‌کنیم:

- در حال حاضر سایت دیگ، 21.5 میلیون بازدیدکننده و 200 میلیون مرور صفحه در ماه دارد. همچنین سایت دیگ، دو میلیون کاربر (عضو) دارد که 20 درصد آنها فعال هستند.

- ماهانه یک میلیارد بار روی دکمه‌های دیگ کلیک می‌شود، و ماهانه صد میلیون بار بر تعداد این کلیک‌ها افزوده می‌شود.

- ترافیک سایت دیگ بسیار بالاست، به طوری که سایت‌هایی که لینک آنها در صفحه اول سایت دیگ وارد می‌شود، به صورت متقابل، بازدیدکننده بسیار زیادی پیدا می‌کنند. گاهی تعداد بازدیدکنندگان یک سایت از طریق دیگ، به طوری افزایش می‌یابد که به علت اتمام پهنای باند، سایت از کار می‌افتد. به این حادثه، اصطلاحاْ پدیده دیگ گفته می‌شود!!


2)) مارک زوکربرگ (فیس بوک)

در حال حاضر، شاید اکنون کمتر کسی باشد که با Facebook و خالق جوان آن آشنا نباشد.

مارک دانشجوی فارغ‌التحصیل دانشگاه هاروارد بود و زمانی که 19 سال داشت، شبکه اجتماعی فیس بوک را برای ارتباط بیشتر با هم دانشگاهی‌‌های خود طراحی نمود. در حال حاضر فیس بوک دومین شبکه اجتماعی عظیم بعد از "مای اسپیس" محسوب می‌شود. ضمن اینکه می‌بایست در نظر داشت که این شبکه در حال رشدی بسیار سریع و بی‌سابقه بوده و مسلما بعد از مدتی، از "مای اسپیس" هم پیشی خواهد گرفت. این سایت در حال حاضر بیش از 10 میلیارد دلار قیمت‌گذاری شده است.

در توضیح بیشتر اینکه، شما می‌توانید از فیس بوک (Facebook) مانند کامپیوتر شخصی خودتان استفاده کنید. برنامه‌هایی روی آن نصب کنید و یا آنها را از روی سیستم خودتان پاک کنید. عکس‌ها را ویرایش کنید، موزیک گوش دهید و ویدئو ببینید؛ فایل ارسال کنید؛ بازی کنید؛ کمک کنید؛ در گروه‌ها عضو شوید؛ از اشتراکات دیگران استفاده کنید؛ دوست جدید پیدا کنید؛ از گروه‌های بشردوستانه حمایت کنید؛ حمایت مالی از گروهی انجام دهید؛ ایده‌هایتان را روی اینترنت بیاورید و ...

1))  لری پیج و سرگئی برین  (گوگل)

مسلما در این فهرست، رتبه یک باید به این دو تن تعلق می‌گرفت. لری پیج و سرگئی برین، بدون شک موسس موفقترین شرکت و سایت اینترنتی هستند.

این دو دانشجوی سابق، کار بر روی گوگل را در اتاق یکی از خوابگاه‌های دانشگاه استنفورد شروع کردند. آنها در آن هنگام به گفته خودشان، به علت اختلاف سلیقه‌ای که در کار داشتند، مدام در حال قهر و آشتی بودند (وضعیتی که اکنون نیز وجود دارد و البته کمی آرامتر و خفیف‌تر شده، زیرا به گفته خودشان، با گذشت زمان، مسنتر و عاقل‌تر شد‌ه‌اند). همچنین در همین دوران، بدون اینکه بدانند صاحب چه چیزی هستند و همچنین به علت کمبود منابع مالی، تصمیم گرفتند گوگل را به قیمت 100 هزار دلار به یکی از استادان ریاضی خود که میلیونر بود و به جز استادی دانشگاه، دارای چند شرکت کامپیوتری نیز بود، بفروشند. اما این استاد که متوجه اهمیت شگرف کار آنها شده بود (آنها نمی‌دانستند که در واقع یک شاهکار خلق کرده‌اند و بهترین و سریعترین موتور جستجوی اینترنتی را بوجود آورده‌اند)، سمت استادی خود را فراموش نکرد و بجای اینکه گوگل را از چنگ دو دانشجوی ساده‌لوح خود برباید، به آنها یک میلیون دلار قرض داد تا بتوانند نخستین سرورهای گوگل را خریداری نموده و سرانجام گوگل، غول جستجوی اینترنت را، راه بیندازند. این دو اکنون میلیاردر هستند و هر یک چیزی بیش از 5 میلیارد دلار از سهام گوگل را در اختیار دارند. اما به قول لاری پیج «ما هر دو بسیار معمولی زندگی می‌کنیم و هر دو ما در طول 10 سال گذشته، حتی اتومبیل خود را نیز عوض نکرده‌ایم، هرچند که برخی مواقع در زمینه استفاده از پول، شیطنت‌هایی می‌کنیم» به عنوان نمونه اکنون سرگئی برین با پرداخت 5 میلیون دلار، در حال ترتیب دادن یک سفر فضایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌باشد.

ضمنا لازم به ذکر است، موسسان گوگل نیز همانند یاهو، در ثبت اولین آدرس سایت، از امکانات هاست (Host) دانشگاه خود استفاده کردند و در حقیقت آدرس اولیه گوگل،  google.stanford.eduبود. ولی بعد از مدتی در سال 1997، آنها دامنه Google.com را خریداری نمودند و ....


منبع: ماهنامه دانش و کامپیوتر

نویسنده : ملیحه دادور ; ساعت ۸:۳٤ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/۳/٢۳
تگ ها: کامپیوتر