پرنیان

نبشتم بشاهی همی سالیان همه پوشش از خز و از پرنیان

+ رفع مشکل درایو های USB

درایــوهـای Flash (USB Drive / فلش دیسک) یـا هـارددرایــوهای خـارجـی (External) یا هر اسمی که روی آنها بگذارید، بسـیار جالب هستنـد. فقط کافی اسـت آنها را به سیـسـتم خـود متـصل کـرده و از آنـها اسـتـفاده کنیـد. البتـه گاهی اوقات مـمکن اسـت مـشکلاتی نیز برای آنها به وجود آیـد. که به بررسی و راه حل 3 مشکل متـداولی که درایـوهای USB غالباً با آنها مواجه می‌شوند، می‌پردازیم. در این یادداشت مشکل اول را بررسی می کنیم:

چـگـونـه می‌تـوان یـک درایـو USB را از سـیستم جدا کرد. در حالی‌که ویندوز اعلام می‌کند انجام این کار ایمن نیست؟

اگر ویندوز به جای آنکه اعلام کند، USB نمی‌تواند با ایمنی کامل از سیسـتم جدا شود، علت آن را بیان می‌کرد، بسیار بهتر بود. حال در چنین شرایطی چه کاری می‌توان انجام داد؟ همچنین برخی مواقع نیز ویندوز از طریق یک کادر محاوره‌ای به شـما اعلام می‌کند که اندکی صبر کرده و سپس مجدداً اقدام به انجام این کار کنید. توجه به این هشدارها خوب است و نشان عاقبت‌اندیشی شماست. زیرا به هر صورت یک شوک ناگهانی و هر چند خفیف هم می‌تواند مشکلات ریز و درشتی برای سیستم شما ایجاد کند.


اما باید این مطلب را هم از نظر دور نداشت که اصولا درایوهای فلاش USB و انواع هارد دیسک‌های اکسترنال برای این به وجود آمده‌اند که کار ما را ساده کنند. و اصولا فلسفه USB به عنوان یک پورت پیشرفته این است که بتوان به سرعت ادوات مربوط به آن را به کامپیوتر متصل نمود و از آن جدا کرد. بنابراین در عمل بسیاری از کاربران، به این هشدارها لبخند زده و بدون توجه به این مسئله، درایو خود را در هر لحظه که مایل باشند، به کامپیوتر متصل نموده و از آن جدا می‌کنند و معمولا هم علی‌رغم هشداری که فرضا کامپیوتر داده‌ است، هیچ اتفاقی هم نمی‌افتد. اما به هر حال برای محکم کاری هم که شده، توصیه می‌شود در زمان انتقال اطلاعات به درایو فلاش خود و یا بالعکس، آن را از کامپیوتر جدا نکنید. زیرا ممکن است حافظه درایو صدمه ببیند و در مواقعی حتی کاری هم از دست عملیات فرمت بر نمی‌آید. ضمنا می‌توانید قبل از جدا کردن، نوار وظیفه و System Tray را بررسی کنید تا ببینید فایل‌های کدام برنامه‌ها در درایو USB مشغول کار هـستند. در صورت امکان می‌توانید این برنامه‌ها را ببندید و سپس با خیال راحت بدون اینکه نیازی به خاموش کردن کامپیوتر باشد، درایو فلاش، یا هر درایو USB دیگر را از کامپیوتر جدا کنید.

 

رفع مشکلات مربوط به درایوهای USB 


البته راه حل دیگری نیز برای این کار وجود دارد (به شرط اینکه پیام‌های هشدار کامپیوتر را جدی گرفته باشید و یا واقعا جدی باشند!)

))  بـرنـامه‌هـایی را که فایـل‌هایـشان در درایـو USB در حـال اجـرا هستنـد، ببندیـد (حتی اگر آن فایل‌ها را قبلاً بسته‌اید)

))  اگــر بــاز هـم ایـن کـار فـایـده‌ای نـداشــت، به Task Manager بروید. بدین منظور مراحل زیر را انجام دهید:

01 دکـمـه‌هـای Ctrl+Alt+Delete را بـه طـور هـمزمان فشار دهید. اگر ویـندوز شما ویستاست، پس از انجام این کار، روی Start Task Manager کلیک کنید.

02 روی زبانه Processes کلیک کنید.

بــا اسـتــفــاده از Windows Task Manager می‌تـوانـیـد بـرنـامـه‌هـایی را بـیـابـیـد کـه درایـو USB شما را مشغول نگه ‌داشته‌اند.

03 لیسـت مربـوط به فرآینـدهای در حال اجـرا را بررسی کنید. تمامی مواردی را که می‌توانند به درایو USB مربوط باشند، بیابید؛ فرضاً فرآیند مربوط به یکی از فایل‌های موجود در آن درایو.

04 اگر چنین فرآیندی را یافتید، آن را انتخاب کرده و سپس بر روی دکمه End Process کلیک کنید. سپس عمل خود را تائید کنید.

05 سعی کنید مجدداً درایو را با ایمنی کامل از سیستم جدا کنید.

اگر ویندوز باز هم به شما اجازه نداد که درایو را خارج سازید، باید اقدام دیگری انجام دهید:

در این حالت می‌توانید کامپیوتر خود را خاموش کرده و درایو را از سیستـم جدا سازید؛ سپس مجدداً سیستم را راه‌اندازی کنید. این کار عملی است   وقت‌گیر و کمابیش آزار‌دهنده است، اما خب، می‌تواند خیال افراد وسواسی را راحت کند.

 

اگر هیچ کدام از ایـن روش‌ها کارساز نبودنـد، می‌توانیـد روش دیگری را امتحان کنید.

بدین منظور برنامه USB Safely Remove را از اینترنت دریافت و نصب کنید. این برنامه در آدرس زیر قرار دارد:

www.pcworld.com/downloads/file/fid,66305-page,1-c,filemanagement/description.html

این بـرنامه یـک نـرم‌افزار اشتراکی اسـت که آیـکن خـود را در قسمت System Tray شـما قرار خواهـد داد. سپس هنـگامی که درایـو USB شما نمی‌تواند به صـورت ایمن از سیـستم جدا شود، ایـن برنامه به شـما نشان می‌دهـد که کدام فـرآیندها موجب بروز این مشکل شده‌اند و به شـما امکان بـستن آنها را خواهد داد. در واقع برای جداسازی امن و آسان درایو USB از سیستم خود، می‌توانید از برنامه USB Safely Remove استفاده کنید.

برنامه USB Safely Remove دارای ویژگی‌های جالبی است. با اسـتفاده از این برنامه می‌توانید نام دستگاه USB خود را تـغییر داده، یک کلید میانبر برای مـتوقف ساختـن آن ایجاد کنیـد و یا ویژگی اجرای خودکار آن را تنظیم کنید.

  

نویسنده : ملیحه دادور ; ساعت ۸:۳٤ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/۳/٢۳
تگ ها: کامپیوتر