پرنیان

نبشتم بشاهی همی سالیان همه پوشش از خز و از پرنیان

+ عوامل تاثیر گذار در اتوفوکاس

سه عامل اصلی که در تعیین نقطه فوکاس توسط دوربین در نظر گرفته می شوند عبارتند از : میزان نور نقطه ، میزان کنتراست نقطه و میزان حرکت  در نقطه

 


 

تعداد و انواع نقاط فوکاس

میزان قدرت و انعطاف پذیری سیستم اتوفوکاس دوربین بستگی به تعداد، نوع و محل قرار گیری نقاط فوکاس در دوربین دارد. دوربین های SLR سطح بالا از 45 یا حتی بیش از 45 نقطه فوکاس بهره می گیرند در حالی که در دوربین های SLR سطح پایین یا متوسط حتی گاهی فقط یک تقطه فوکاس مرکزی وجود دارد.

قدرت و دقت نقاط فوکاس بسته به میزان باز بودن دریچه دیافراگم دوربین تغییر می کند و این نکته ای است که توجه به آن می تواند به عکاس برای دستیابی به فوکاس بهتر کمک کند.(برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد مطلب مربوط به تنظیمات دریچه دیافراگم را مطالعه نمایید) همچنین دانستن این نکته که در اکثر دوربین ها سنسور مرکزی معمولا از دقت بیشتری برخوردار است نیز می تواند کمک کننده باشد.

حالت های قابل انتخاب اتوفوکاس در دوربین

 اکثر دوربین ها امکان انتخاب حالت  اتوفوکاس را به عکاس می دهند که رایج ترین حالت های آن عبارتند از one-shot و continuous (یا AI Servo).

حالت one-shot:  این حالت بهترین انتخاب برای عکس برداری از سوژه های ثابت و بدون حرکت است. اما برای عکس برداری از سوژه های متحرک مناسب نیست زیرا دوربین در این حالت نمی تواند حرکت سوژه را پیش بینی کرده و اگر سوژه حرکت کند از محدوده فوکاس خارج می شود. هنگامی که شما دکمه شاتر را تا نیمه می فشارید دوربین روی سوژه فوکاس می کند در همان نقطه فوکاس باقی می ماند و در صورت تغییر مکان سوژه شما باید مجددا اینکار را انجام دهید.

حالت continuous :   که در دوربین های canon با عنوان AI Servo نشان داده می شود برای عکاسی از سوژه های متحرک کاربرد دارد. در این حالت دوربین پیش بینی می کند که سوژه در لحظه گرفته شدن عکس در کجا قرار خواهد داشت. پردازشگر فوکاس این کاررا با محاسبه سرعت سوژه با توجه به سرعت حرکت آن بین نقاط فوکاس انجام می دهد و فوکاس را در جایی تنظیم می کند که حدس می زند سوژه در زمان باز شدن شاتر در آنجا قرار دارد. برای این کار شما باید شاتر را تا نیمه فشرده و اجازه بدهید تا دوربین روی سوژه فوکاس کند و تا زمان گرفتن عکس آن را رها نکنید. البته ادامه دادن اینکار به مدت طولانی باعث مصرف زیاد باطری شده و عمر باطری را کوتاه می کند.

اتوفوکاس فعال با استفاده از پرتو کمکی

اکثر دوربین ها از یک سیستم ارسال کننده پرتوهای کمکی برای کمک به سنسورهای فوکاس در یافتن سوژه برخوردار هستند که این پرتو ها می توانند قابل دیده شدن یا از نوع مادون قرمز باشند. این سیستم در موقعیت هایی که نور کم بوده یا صحنه دارای کنتراست کمی است می تواند خیلی کمک کننده باشد اما استفاده از آن سرعت فوکاس را کاهش داده و همچنین مصرف باطری را افزایش می دهد.همچنین استفاده از پرتو کمکی در عکاسی از اشیا ثابت نتیجه خوبی داشته اما برای عکاسی از اشیا متحرک کاربرد چندانی ندارد.

اکثر دوربین های compact دارای یک لامپ مادون قرمز جهت ارسال این پرتو هستند حال آنکه دوربین های SLR معمولا از فلش خود برای اینکار استفاده می کنن

 

منبع: سایت هنر دیدنی

نویسنده : ملیحه دادور ; ساعت ٧:٥۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/۳/٢٦
تگ ها: عکاسی