شیرین پلو

مواد لازم برای 8 نفر:
مرغ یک عدد، حدود دو کیلوگرم، 8 تکه خرد شود(بدون پوست)
برنج 700 گرم
خلال پرتقال یا نارنج خشک 150 گرم تازه 400 گرم
خلال پسته 100 گرم
خلال بادام 100 گرم
هویج 4 عدد
شکر 700 تا 800 گرم
زعفران یک‌چهارم پیمانه دم کرده
روغن مایع به میزان لازم
کره یا روغن حیوان به میزان لازم
پیاز یک عدد
نمک و فلفل به میزان لازم
طرز تهیه:
خلال پوست پرتقال یا نارنج را پاک کنید تا کاملاً تمیز باشد در یک قابلمه که گنجایش آب بیشتر را داشته باشد روی خلال‌ها را آب بگیرد دو تا 3 بار بجوشانید در آب ساده بریزید و چند بار با فاصله یک ساعت آب آن را عوض کنید تا تلخی آن گرفته شود. شکر را با 4 پیمانه آب بجوشانید بعد از آن که شربت کمی غلیظ شد خلال تلخی گرفته را در آن بریزید. هویج‌ها را کاملاً‌ با پوست‌کن پوست بگیرید و رنده درشت کنید و همراه با یک پیمانه آب و یک‌هشتم قاشق جایخوری نمک بپزید و در صافی بریزید و به شربت و خلال پرتقال اضافه کنید و بعد روی حرارت بگذارید و بجوشانید تا یک پیمانه از شربت باقی بماند خلال پرتقال و هویج شیرین شده را در صافی بریزید و شربت آن را نگهدارید. خلال بادام و پسته را تمیز کنید و بشویید و دو سوم هر کدام را با خلال های شیرین شده مخلوط کنید و کنار بگذارید مرغ را با یک عدد پیاز و کمی نمک و فلفل بپزید تا بعد از پختن یک ‌دوم پیمانه آب آن باقی بماند آب مرغ را صاف کنید و با شربت باقیمانده از خلال‌ها مخلوط کنید همراه با یک‌دوم زعفران و یک تا دو قاشق کره یا روغن حیوانی آب کرده و کنار بگذارید برنج خیس کرده را آبکش کنید و دو تا سه قاشق روغن مایع را با یک پیمانه آب گرم روی برنج آبکش شده در آبکش بریزید و بعد برنج را طبق معمول دم کنید ده دقیقه آخر که برنج دم کشیده شربت را روی برنج بدهید. موقع کشیدن برنج در ظرف دو‌سوم برنج را همراه با بقیه زعفران و یک قاشق کره یا روغن حیوانی با دو سوم مخلوط خلال‌ها مخلوط کنید و برنج را در دیس بکشید و برنج همراه با مخلوط خلال‌ها را با لایه‌لایه با برنج مخلوط کنید و روی آن را طبق سلیقه خود با یک‌سوم مخلوط خلال‌ها و برنج زعفرانی تزیین کنید.مرغ را نیز می‌توانید لایه‌لایه داخل مخلوط برنج و خلال‌ها گذاشته و یا در دیس جداگانه بگذارید و با کمی مخلوط خلال تزیین کنید.
نکات آشپزی :
1ـ شیرین‌پلو را می‌توانید با گوشت گوسفند ماهیچه و یا کوفته ریزه بپزید.
2ـ مرغ شیرین پلو را بعد از پختن می‌توانید سرخ کنید.
3ـ مرغ را می‌توانید بدون استخوان کنید و لابه‌لای برنج بریزید.
4ـ شیرین پلو را بدون هویج نیز می‌توانید تهیه کرد البته هویج هم طعم خوبی به شیرین‌پلو می‌دهد و هم از نظر اقتصادی صرفه می‌باشد.
5ـ مایع شیرین‌پلو را می‌توانید با برنج لابه‌لا دم کنید البته باید خلال پسته را حذف کنید چون رنگ سبز خلال از بین می‌رود و سبزی آن کم می‌شود و ته‌دیگ برنج احتمال سوختن دارد چون غذا شیرین است و مراقبت زیاد را طلب می‌کند.
6ـ می‌توانید مایع شیرین پلو را تهیه کنید و در فریزر نگهدارید البته شربت را نیز باید در ظرف‌های کوچک جداگانه در دار فریز کنید تا موقع مصرف با آب گوشت و مرغ مخلوط کنید و روی برنج بدهید.
7ـ در صورت داشتن مایع شیرین پلو در فریزر هر موقع که لازم بدانید فوری می‌توانید یک دیس شیرین‌پلو داشته باشید همراه با غذاهای دیگر
8ـ از خلال‌های تازه استفاده کنید و مراقب باشید رنگ خلال پسته کاملاً سبز باشد.
9ـ خلال نارنج از خلال پرتقال خوش‌عطرتر می‌باشد.
10ـ مرغ شیرین‌پلو را می‌توانید با مقداری زعفران و کمی آب و یک قاشق روغن مایع بپزید که مرغ طعم زعفرانی داشته باشد پیاز هم برای پختن این نوع مرغ لازم نیست و زعفران بوی مرغ را می‌گیرد و خیلی هم خوش طعم می‌شود.
11ـ شیرین‌پلو از غذاهایی است که اصولاً در جشن‌ها و میهمانی‌ها استفاده می‌شود در کنار غذاهای دیگر جون همه‌ی افراد غذاهای شیرین را نمی‌پسندند ولی خیلی‌ها عقیده دارند که جشن پیوند(عروسی و نامزدی) بدون شیرین‌پلو شگون ندارد و حتماً‌ باید در سرسفره‌ی این جشن‌ها شیرین پلو باشد.
شاید این عقیده بر این پایه باشد که غذایی شیرین است شگون دارد و هم خوش آب و رنگ و طعم خوش خلال نارنج و پرتقال بوی خوشی در فضا پراکنده می‌کند.

/ 1 نظر / 109 بازدید
مامان مریم

وووووووووووووووی دهنم آب افتاد چقده ظرفتون خوششششششگله نووووووووووش جونتون[قلب]