چرا گرسنگی؟

 

برای اولین بار تحقیقاتی انجام شده است که اثرات مخرب گرسنگی در دوران کودکی را نشان می‌دهد.

محققان در موسسه ملی سرطان و دانشگاه کالگری اولین تحقیق طولانی‌مدت را در مورد اثرات گرسنگی روی سلامت عمومی انجام داده و وضعیت افراد مورد تحقیق را از بدو تولد تا 21 سالگی بررسی کردند.
در این تحقیقات دانشمندان متوجه شدند کودکانی که حداقل یک دوره گرسنگی را در طول عمر خود تجربه کرده‌اند دو و نیم برابر بیش‌تر از دیگران در 10 تا 15 سال بعد از لحاظ سلامت دچار مشکل شدند.
این بررسی‌ها نشان می‌دهد گرسنگی و عدم امنیت غذایی در دوران کودکی واقعا اثرات مخربی روی زندگی انسان‌ها دارد.
این در حالی است که با افزایش دفعاتی که یک کودک گرسنگی را تجربه می‌کند احتمال بروز مشکلات مرتبط با سلامت در او بیش‌تر می‌شود. برای مثال کودکانی که دو یا بیش‌تر دوره گرسنگی را تجربه کرده‌اند با احتمال 4 برابر بیش‌تر نسبت به افرادی که هرگز گرسنگی را تجربه نکرده‌اند دچار مشکلات سلامت می‌شدند.
گرسنگی در دوران کودکی اثرات ماندگاری روی سلامت کودکان دارد. در حال حاضر 15 درصد از خانواده‌های آمریکایی در مورد کیفیت غذا‌هایی که مصرف می‌کنند دچار مشکل هستند.
گرسنگی هم از لحاظ روانی و هم از لحاظ جسمی می‌تواند اثرات بدی به همراه داشته باشد. علاوه بر آن که فرد نمی‌تواند مواد مغذی لازم و حیاتی برای رشد خود را تامین کند، عدم امنیت غذایی ممکن است روی روان فرد هم تاثیرات منفی به همراه داشته باشد.
شاید باور این موضوع مشکل باشد، اما هم‌اکنون در کشورهایی مانند آمریکا و کانادا نیز میلیون‌ها کودک در خانه‌هایی زندگی می‌کنند که از لحاظ دسترسی به مواد غذایی لازم برای رشد اطمینان کافی وجود ندارد. به همین دلیل کارشناسان معتقدند برنامه‌های غذایی مکمل برای زنان ، کودکان و نوزادان لازم است تا به این ترتیب تا حد امکان بتوان از بروز این مشکل و عواقب همراه با آن پیشگیری کرد.

منبع: روزنامه تایم

/ 0 نظر / 6 بازدید